Ako zasiahla pandémia Marka? Chlapca, ktorý bojuje so zákernou chorobou.

Snímka obrazovky 2021-05-27 o 14.24.00

Pri bojovníkovi Markovi stojí naša organizácia už niekoľko rokov. Markov príbeh je dôkazom, že ak sa spojí dostatok dobrých ľudí, život detí, ktoré potrebujú pomoc, sa dokáže meniť k lepšiemu doslova pred očami.

Prinášame Vám preto pohľad na to, ako sa malému Markovi darí a čo v týchto dňoch, aj vďaka darcom, vďaka ktorým ho môžeme cez našu organizáciu podporovať, robí. 

Ako zasiahla pandémia Marka? Chlapca, ktorý bojuje so zákernou chorobou. 1

Ako ste prežili obdobie ovplyvnené pandémiou Covid-19?

Pandémia obmedzila aj nás. Najhoršie bolo, že nás doslova posadila a zminimalizovala nám pohyb. Samozrejme, najprv sme sa veľmi, veľmi báli, ale postupne sme sa s tým naučili žiť. No bez pohybu.

Ak by som mala vybrať nejakú pozitívnu vec na celom tom období, tak to bolo to, že nás to ako rodinu ešte viac zomklo.

Aký vplyv mala situácia s Covidom na Marka a jeho zdravie? 

Úplná absencia rehabilitácií. Pohyb je pre Marka nevyhnutný. Samozrejme sme sa snažili cvičiť doma a vymýšľali sme nové veci. Vytiahli sme náš starý steper a tak Marko krokoval a fučal. Ale povedzme si pravdu, trištvrte roka bez profesionálneho cvičenia na Markovi zanechalo stopy. Svaly sa posťahovali, skôr sa unaví, niekedy je nutné ho presvedčiť, aby sa hýbal. Niektoré veci sa mu robia ťažšie. Aj keď sme robili „kolečká“ na našej ulici, začal sa mu prepadať  ľavý členok na vnútornú stranu. Pri tých možnostiach, ktoré človek má a vzhľadom na to,  že pani, u ktorej cvičíme nemala otvorené, sa Markov stav zhoršil. 

Ako ste reagovali na uvoľnenie opatrení?

Rozhodli sme sa pre rýchle naštartovanie pohybového systému. Tri dni sme cvičili vo Villa Betula na Liptove, vrátane pomoci štvornohých „terapeutov“ – koníka a psíka.  Práve ich živosť, milosť a stimulácia ako aj teplo, ktoré koníky vyžarujú donútili, Marka pracovať a makať dvakrát do dňa ako hodinky. Bez reptania a s nadšením. 

A to je to, čo sme potrebovali. Nájsť v ňom radosť z toho čo robí, uvedomiť si, že pôvodný stav nie je v poriadku a samé to neprejde. A hlavne, že na to má a môže sa to zlepšiť.

Ako zasiahla pandémia Marka? Chlapca, ktorý bojuje so zákernou chorobou. 2

Aké máte plány do najbližších mesiacov?

Nemáme ešte odvahu cestovať do zahraničia. Veľmi radi by sme sa vrátili k delfínoterapii, ktorá má fantastické účinky. Zatiaľ vieme, že Marko urgentne cez leto potrebuje kvalitné rehabilitačné cvičenie.

Chceli by sme vyskúšať rehabilitačný pobyt v Axis Medical Center v Piešťanoch, na ktorý máme veľmi dobré odporúčania. Radi by sme zakúpili špeciálne preparáty, ktoré zlepšujú Markov fyzický aj mentálny stav. ​Dúfam, že sa nám to podarí, lebo preparáty a pobyt stoja niekoľko tisíc Eur a to bez pomoci nezvládneme.  

Čím Vás Marko naposledy najviac prekvapil?

Marko je dieťa ktoré od mala bojuje a nevzdáva to, preto prekvapuje každý deň. Čerstvú spomienku však mám, keď si na pobyte pri koníkoch vytiahol pri jednej kartičkovej hre otázku: „Za čo si najviac vďačný rodičom?“ 

Chlapča sa na chvíľu zamyslelo a potom s úsmevom a trošku zahanbene povedal. „Za to, že ma ľúbite.“ 


Ak chcete Marka podporiť, môžete tak urobiť zaslaním ľubovoľnej sumy na číslo účtu n.o. PIEROTT:

SK52 1100 0000 0029 2491 3415

variabilný symbol prosím uveďte: 1111


Ďakujeme za vašu správu!

V čo najkratšom čase Vás budeme kontaktovať.

Súťaž o školské pomôcky

Blíži sa začiatok šk. roka a my máme pre Vás súťaž, vďaka ktorej môžete získať školské pomôcky pre Vaše dieťa