Pravda o 2 % z dane alebo ako 2 % z dane držia nad vodou školy, neziskovky a združenia.

2 % z dane

Vedeli ste, že na Slovensku venujú daňoví poplatníci (zamestnanci, podnikatelia, dobrovoľníci) rok, čo rok, viac a viac 2% zo svojich daní organizáciám, ktoré sú oprávnené o ne žiadať?

Znie to ako dobrá správa, no na druhej strane treba povedať, že medzi nami sú ďalšie stovky tisíc Slovákov (daňových poplatníkov), ktorí toto právo darovať nevyužívajú. A je to škoda.

Prečo máme problém darovať 2 % zo svojich daní? 

Tisíce organizácii, ktoré vo svojom bežnom živote nevnímame, v tichosti a v rozsahu svojich možností nahrádzajú v mnohom štát. Denne pred očami vidíme ťažkosti v sociálnych oblastiach, zdravotníctve, športe, kultúre a školstve a presne toto sú oblasti, v ktorých za nás zvádzajú ťažký boj tieto združenia, nadácie, kluby, či neziskovy, na ktorých činnosť sa dobrovoľne skladajú tisíce ľudí po Slovensku.

A tak milióny eur od ľudí, ktorí buď nemajú dostatok informácii, alebo sa im nechce, putujú späť do štátneho rozpočtu a my sa cyklíme v začarovanom kruhu a pozeráme sa na to, ako veci okolo nás naďalej nefungujú alebo sa zlepšujú pomalým tempom.

My sa najčastejšie stretávame s tromi argumentami, prečo 2 % nedarovať:

 1. Neviem ako na to
 2. Nemám čas
 3. Nemám na to

Na ktoré, ale opakovanie odpovedáme takto

Venovanie 2 % z daní spočíva v piatich jednoduchých krokoch a zaberie vám maximálne 15 minút vášho času. Tieto peniaze štátu zaplatíte tak, či onak. Vy máte v moci rozhodnúť, kam usmerníte časť týchto peňazí, komu pomôžete a koho podporíte. 

Politici tomu vôbec nepomáhajú

Vrcholom je sledovať snahy niektorých politikov, ktorí chcú tieto 2% znižovať, alebo pripravujú zákony, ktoré komplikujú celý proces darovania. Daňové zaťaženie na Slovensku je pritom jedno z najväčších v EÚ.

Niektoré športové kluby, krúžky, občianske združenia, či neziskové organizácie, exitujú len preto, že môžu získať peniaze z 2%. Mnohé deti tak majú možnosť vykonávať zmysluplné aktivity, iné sú v prospech starších občanov. Štát by sám o sebe tieto činnosti  nevykonával. Nemá na nich personálne vybavenie, zručnosti, znalosti, a peniaze by vždy išli na niečo „dôležitejšie“. 

Preto by bolo vhodné zamyslieť sa skôr nad tým, ako zvýšiť podiel zo zaplatenej dane a dať ľuďom v prospešných organizáciách viac možností, ako o týchto peniazoch rozhodovať.

Kto si cez 2 % rozdelil v roku 2018 takmer 70 mil. eur?

Ako nezisková organizácia, ktorá každý deň bojuje vyššie spomínané boje, môžeme povedať, že najväčšia časť z týchto darov ide najväčším nadáciam a v úzadí sú tisíce ďalších, ktoré síce robia vysokoprospešnú a charitatívnu činnosť, no nedisponujú toľkými prostriedkami, aby mohli investovať do reklamy, ako veľké ‘’korporáty’’.


Dôkazom sú aj finančnou správou zverejné zoznamy ročného prehľadu prijímateľov podielu zaplatenej dane.


Tým nemyslíme, že by tieto organizácie financie nemali dostať, alebo že vykonávajú menej prospešnú činnosť. Problém je, že úplne inak sa pomáha, ak na vašom účte pristane 2 mil. eur, ako keď tam pristane 500 eur.

Ak sa teda k vám najbližšie dostane žiadosť o to, aby ste niekomu venovali 2 % zo svojich daní vedzte, že je to pre tú danú organizáciu životne dôležité. 

Vyvrátenie troch mýtov o darovaní 2 % z dane

Majiteľ organizácie si za tie peniaze kúpi dom alebo auto

Legislatíva hovorí jasne: Prijímateľ môže prijatý podiel z dane minúť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti a to ak predmetom jeho činnosti sú:

 • ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,
 • podpora športu detí, mládeže a občanov zdravotne postihnutých,
 • poskytovanie sociálnej pomoci,
 • zachovanie kultúrnych hodnôt,
 • podpora vzdelávania,
 • ochrana ľudských práv,
 • ochrana a tvorba životného prostredia,
 • podpora a rozvoj telesnej kultúry,
 • veda a výskum.

Priestoru na kľučkovanie je teda veľmi málo.

Podvodníci sa majú dobre, štát na pravidlá aj tak kašle

Vyvracať toto tvrdenie nie je najšťastnejšie, pretože áno, špekulantom sa na Slovensku veľmi darí a paradoxom je, že o to prísnejší je štát na tých najzraniteľnejších a čestných.

Pravidlá sú však jasne dané:

 • Ak organizácia dostala na svoj účet z 2% podielu zaplatenej dane viac ako 3 320 €, podlieha povinnosti zverejniť presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom vestníku. 

To znamená, že musí presne uviesť, na aký účel prijaté prostriedky minula.

 • Ak prijímateľ dostane  z 2 % vyššiu čiastku ako 33000 €, musí si zriadiť osobitný účet, z ktorého spravuje iba tieto prostriedky.

Ak prijímateľ neminie prostriedky do konca roka, po roku v ktorom prijal 2%, musí ich vrátiť.

Organizácie nič nerobia, iba berú peniaze

Nebudeme tvrdiť, že všetky organizácie sú sväté. Odporúčame si preto predtým, než usmerníte svoje 2%, poriadne pozrieť činnosť tej, ktorú ste sa rozhodli podporiť. Existuje niekoľko kľúčových ukazovateľov, pomocou ktorých veľmi ľahko rozpoznáte, či váš dar bude mať reálny dopad alebo len narazíte na zneužitie tými, ktorí to nemyslia vážne. Ich činnosť a výsledky si odsledujte cez tlačové správy, web stránku, sociálne média atď.

Sledovať podporenú organizáciu odporúčame nielen pred darovaním 2 % z dane, ale aj priebežne počas roka, po darovaní. Ak bude organizácia prejavovať známky prospešnej činnosti, ktorá má dopad, buďte si istí, že je to aj vďaka vašej pomoci. 

Na čo si dať pozor pri výbere organizácie, ktorej chcem darovať 2 % z mojich daní?

1.Aktívna organizácia

Aktívna organizácia znamená, že niečo reálne robí, niekomu pomáha, niekoho podporuje. O týchto aktivitách okolie informuje na svojom webe, sociálnych sieťach, tlačových správach, či v médiách. 

Naša organizácia organizuje každoročne deň pre deti a rodinu s názvom PIEROTT DAY plný bohatého programu a zábavy. Vyhlasujeme rôzne výzvy, kde pomáhame na začiatku školského roka, alebo počas Vianoc a o našich aktivitách informujeme pravidelne našich podporovateľov formou tlačeného občasníka.

Všetky naše udalosti si môžete pozrieť na stránke Aktivity

2.Referencie

O organizácii sa niekto vyjadruje, niekto o nej píše, podporuje ju navonok.

Naše aktivity sa spojili s viacerými známymi osobnosťami, ako sú napríklad hokejista Rasťo Staňa, moderátor Binďo, alebo herci Radošinského naivného divadla.

Spolupracujeme aj s ľuďmi v našom okolí, ktorí nás osobne poznajú a majú skúsenosti s našou činnosťou. 

Ich referencie nájdete na našom webe v časti Podporujú nás

3.Reálna pomoc reálnym ľuďom

Jedna vec je mediálna komunikácia organizácie, druhou je reálna činnosť, ktorú organizácia vykonáva.

Dobré srdce a ochotu pomôcť môžu ľudia zneužiť. Preto si žiadosti o podporu overujeme. Osobný kontakt nám umožňuje lepšie pochopiť, aká pomoc bude efektívna.

V organizácii PIEROTT pomáhame hlavne deťom. Skutočným malým hrdinom. O tejto pomoci informujeme na našom webe – na našom Blogu, v časti Pomohli sme a príbehy nájdete aj na Facebooku


Ako postupovať, ak chcem venovať 2 % z dane?

Postup sa v detailoch líši od toho, či ste fyzická osoba = zamestnanec,  alebo právnická osoba = firma. Ale základ je:

Vyberiete si, komu darujete 2%

Pierott n.o. je oficiálne zapísaný v notárskej registrácii.

Vypočítate si sumu, ktorú môžete darovať

Vzorec na výpočet 2% je ( Výška dane / 100 ) x 2

Vyplníte vyhlásenie správne 

Najmä vaše osobné údaje a údaje prijímateľa.

Tlačivá doručte na daňový úrad

V mieste vášho bydliska alebo sídla podnikania

Preverovanie úradmi a zaslanie peňazí

Hotovo, urobili ste správnu vec.

Pravda o 2 % z dane alebo ako 2 % z dane držia nad vodou školy, neziskovky a združenia. 1

Rozhodli ste sa? 

Podrobný návod, ako venovať 2 % z dane, podľa toho či ste fyzická alebo právnická osoba nájdete na stránkach.


Ak zvažujete, komu dáte svoje 2%, budeme radi, ak sa ich rozhodnete darovať našej organizácii PIEROTT.

Pomohli sme už 400 deťom z 21 okresov Slovenska, zorganizovali sme podujatia, ktoré navštívili tisíce ľudí. 

Naša činnosť je transparentná, efektívna a kontrolovaná.

S Vašom podporou budeme môcť pomôcť ďalším deťom na celom Slovensku.

Ďakujeme

2 % z dane dakujeme

Ďakujeme za vašu správu!

V čo najkratšom čase Vás budeme kontaktovať.

Súťaž o školské pomôcky

Blíži sa začiatok šk. roka a my máme pre Vás súťaž, vďaka ktorej môžete získať školské pomôcky pre Vaše dieťa