Predstavujeme vám Patrika, mladý hokejový talent, ktorý podporujeme.

IMG_0923

Hokej je vo všeobecnosti na Slovensku veľmi obľúbený šport. Aj napriek tomu sa však nájdu talentované deti, ktoré si členstvo v hokejovom tíme, výbavu či pravidelné tréningy nemôžu dovoliť. Preto sa v Pierott, n.o. neustále usilujeme podporovať mladé hokejové nádeje, aby sa aj tento druh športu na Slovensku vyvíjal správnym smerom a aby v ňom pribúdali šikovní a zapálení hráči. Organizujeme nábor do hokejovej prípravky a kupujeme deťom základnú profesionálnu výstroj, aby výdavky rodičov boli čo najmenšie.

Patrik, ktorý si zaslúži našu podporu.

Podobným spôsobom sme sa rozhodli podporiť aj mladého Patrika Baláža, člena hokejového klubu HC Prešov. Patrik pochádza z Prešova, má 14 rokov a hokeju sa venuje od svojich piatich rokov. Šport uňho predstavuje takmer všetok voľný čas. Ako škôlkar sa chvíľu venoval aj futbalu, donedávna hral aj hokejbal, avšak aktuálne sa usiluje venovať na 100% hokeju a zlepšovať svoje schopnosti.  Trénuje každý deň v týždni a sobota pre Patrikov tím znamená vždy poriadny zápas, kde si dokáže zmerať sily s hokejistami iných miest Slovenska. 

V súčasnosti hrá Patrik na pozícii ľavého obrancu a uznáva, že sa mu v tíme HC Prešov hrá veľmi dobre. Aktuálne sú v tabuľke zápasov na prvom mieste. Kritiku však berie vážne a nebojí sa priznať, že je vždy čo zlepšovať a skvalitňovať.  Napredovaniu úspešného hokejového tímu pomáha aj spolupráca tímu a Základnej školy Československej armády v Prešove, ktorú Patrik a väčšina jeho spoluhráčov navštevuje. Vytvorili tam totiž tzv. hokejovú triedu, v ktorej sa rozvrh hodín prispôsobuje rozpisu tréningov na ľade. Takto hráči dostanú kvalitné vzdelanie a zároveň majú dostatok priestoru na trénovanie i voľný čas.  

Podpora v rodine je základ

Patrik sa o podporu v rodine báť veru nemusí. Jeho otec je rovnako hokejista a aktuálne aj tréner predprípravky. Podobne aj Patrikov starý otec bol kedysi uznávaným hokejistom, čo značí, že jeho cesta k hokeju bola celkom prirodzená. Patrik s pokorou priznáva, že ho v jeho snoch podporuje aj mamina, ktorá si vie rovnako predstaviť, že by sa hokeju venoval na profesionálnej úrovni. Mladý hokejista však nezabúda ani na vzdelanie. Do budúcna plánuje štúdium na vysokej škole, popri ktorom sa chce aktívne venovať hokeju.

Patrikovým hokejovým vzorom je Alexandr Michajlovič Ovečkin, ktorý hrá za Washington Capitals. Sníva o tom, že sa zúčastní na zápase NHL, čo sa mu raz v Prahe aj podarilo. 

Predstavujeme vám Patrika, mladý hokejový talent, ktorý podporujeme. 6

Na tému deti a hokej sme sa porozprávali s trénerom mladých hokejistov a zároveň Patrikovým otcom p. Balážom.

Váš otec bol hokejista, boli ste teda od malička vedení k tomu, venovať sa hokeju?

Bol som, samozrejme, od nejakých troch rokov som už korčuľoval. 

Kde všade ste v rámci hokeja pôsobili?

Bola to prvá liga, bol to Bardejov, Trebišov, Prešov. 

Koho v Prešove trénujete?

Úplne tých najmenších, škôlkari, prváci a druháci a zopár tretiakov. 

Ako sa podľa vás v Prešove trénujú deti? 

Práca s deťmi je zaujímavá. Podmienky nemáme najideálnejšie, ale aj napriek tomu sa snažíme dať im čo najviac. Škôlkarov a prvákov máme v jednej skupine, kde je ich zapísaných asi 63 – je jasné že z nich neprídu na ľad všetci; priemer na jeden tréning je zhruba 35 detí. V staršej skupinke, kde sú druháci, máme do 30 detí. Sú tam ale aj mladšie deti, ktoré sú šikovnejšie a umožňujeme im tak rýchlejšie napredovať. 

Ako sa deťom chce / nechce trénovať?

Keďže máme v Prešove extraligu tak prišiel „hokejový boom“, každý chce, aby jeho dieťa hralo hokej. Myslím si, že každé dieťa chce, ale niekedy sú to lepšie dni a niekedy zase slabšie. Vďaka patrí rodičom, ktorí sú obetaví, ranné vstávania im nerobia problém a umožnia svojmu dieťaťu byť na ľade. Je to v dnešnej dobe náročné, pretože rodičia pracujú často krát od rána do večera. Avšak stále si nájdu čas, dokonca aj v sobotu a prídu s dieťaťom na štadión. 

Čo je podľa vás pre deti najväčšou motiváciou?

Motivácia je si zahrať na konci tréningu hokej ☺

Ako v priebehu rokov vidíte záujem detí o hokej – stúpa / klesá?

Jednoznačne stúpa, čo sme radi. Prichádza k tomu, že sa bude robiť aj nejaký výber a nie len nábor. Takže záujem je určite. Ak by sme mali lepšie podmienky, určite by sme privítali nejakú tréningovú halu, ktorá by bola buď spojená so zimným štadiónom alebo na škole Československej armády, aby deti mohli prejsť povedzme v šľapkách do šatne, prezliecť sa a odtrénovať. 

Trénujete deti a zároveň máte syna hokejistu – ako vidíte tú finančnú stránku hokeja? Je to pre rodičov náročné zabezpečiť výbavu? Alebo máte nejaké výbavy ktoré sa dajú zapožičať?

Máme na klube nejaké štartovacie balíčky, kde sú chrániče, prilba, rukavice. Nedostane to každé dieťa, pretože nedisponujeme toľkými setmi, aby mohol dostať každý. A teda kto príde prvý, ten set dostane. Na konci sezóny sa sety odovzdávajú a na ďalšiu sezónu si ich môžu rodičia pre deti vypožičať znova. Je to určite náročné, ale myslím, že z finančného  hľadiska hokej nie je najnáročnejší šport. Nie je to špička ľadovca čo sa týka výdavkov. 

Čo to podľa vás celkovo znamená mať v rodine hokejistu?

Keďže sám som hral hokej, viem čo to obnáša a teda myslím, že do budúcna mu to dá veľa. Bude sa vedieť zaradiť do kolektívu, bude sa vedieť správať v danom kolektíve, bude mať disciplínu, ktorá dnes chýba deťom, ktoré nešportujú. 

Na akej úrovni / stave je slovenský hokej dnes a ako vidíte jeho budúcnosť?

Asi by som to zhrnul tak, že robíme zázraky. V tých podmienkach, ktoré máme a že sme ako mužský hokej v A kategórií majstrovstiev sveta, sú to neskutočné zázraky. Každý jeden klub má finančné problémy, materiálne problémy a aj napriek tomu sa vieme pobiť o tú špicu. Momentálne je to celkom dobre nastavené, myslím si že nejdeme zlým smerom. Sami to aj tí mladí chlapci, ktorí boli na majstrovstvách sveta do 20 rokov, dokázali.

Kde vidíte Patrika v budúcnosti vy? 

Bol by som rád keby sa mu splnili sny, ktoré má a z rečí ktoré doma vedieme, viem, že by chcel hrať profesionálny mužský hokej. Ale v podstate je to na ňom. Keď chce čosi dokázať, musí tvrdo pracovať a nestačí len to, čo odtrénuje na tréningu, ale aj doma. Budem rád, keď bude zdravý a budúcnosť ukáže. Aj keď by z neho nebol hokejista, dôležité je, nech je v prvom rade človek, na ktorého sa dá spoľahnúť a ktorý je zodpovedný. 

Predstavujeme vám Patrika, mladý hokejový talent, ktorý podporujeme. 7

Ďakujeme za vašu správu!

V čo najkratšom čase Vás budeme kontaktovať.

Súťaž o školské pomôcky

Blíži sa začiatok šk. roka a my máme pre Vás súťaž, vďaka ktorej môžete získať školské pomôcky pre Vaše dieťa